Możesz też mieć trudności z rozróżnieniem niektórych kolorów

views
0%

Możesz też mieć trudności z rozróżnieniem niektórych kolorów

Urządzenie zmierzy ciśnienie w oku na podstawie tego, jak światło odbija się od oka podczas zaciągania się.

W najdokładniejszej wersji tonometrii przednia część oka zostanie poplamiona pomarańczowym barwnikiem, a głowę oprzesz na podporze. Lampa szczelinowa oświetli Twoje oczy wąską linią światła.

Lekarz umieści urządzenie pomiarowe (tzw. tonometr), tak aby dotykało tylko przedniej części oczu. Niebieskie światło prześwieci przez lampę szczelinową, a lekarz dostosuje pokrętło, aby odczytać ciśnienie w oku.

W innej odmianie testu lekarz użyje małego ręcznego urządzenia przypominającego ołówek, aby natychmiast zmierzyć ciśnienie w oku, dotykając nim oka.

Ponieważ twoje oczy są znieczulone, każda metoda tonometrii jest bezbolesna i może powodować tylko krótki i niewielki dyskomfort. (2,6)

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Bibliografia

Czym są zaćma? Amerykańska Akademia Okulistyki. 25 maja 2018 r. Fakty dotyczące zaćmy. Narodowy Instytut Oka. Wrzesień 2015. Diagnoza zaćmy & Leczenie. Klinika majonezu. 23 czerwca 2018 r. Zaćma. Medycyna Johnsa Hopkinsa. 25 października 2018 r. Często zadawane pytania dotyczące zaćmy. Medycyna Johnsa Hopkinsa. 25 października 2018 r. Tonometria. MedlinePlus. 20 sierpnia 2016. Pokaż mniej

Najnowsze informacje o zaćmie

6 powodów, dla których warto dołączyć do grupy wsparcia po zmoczeniu AMD

Grupy wsparcia mogą być źródłem zarówno emocjonalnych, jak i praktycznych wskazówek.

Autor: Quinn Phillips 21 kwietnia 2021 r.

Jak śledzenie mokrego AMD może pomóc w zapobieganiu utracie wzroku w przyszłości

Natychmiastowe poinformowanie lekarza o małych zmianach może pomóc w podjęciu leczenia, aby uniknąć dalszego upośledzenia.

Autor: Quinn Phillips 21 kwietnia 2021 r.

4 sposoby na zachowanie pozytywnego nastawienia w przypadku mokrego AMD

Mokre AMD może prowadzić do utraty widzenia centralnego, co może być przerażające. Ale leczenie jest teraz lepsze niż kiedykolwiek i istnieje wiele sposobów radzenia sobie i uzyskania wsparcia. . .

Autor Erica PatinoWrześnia 8, 2020

Jak zarządzać i monitorować zwyrodnienie plamki żółtej?

Formy suche i mokre zwyrodnienia plamki żółtej są różne. Dowiedz się, jak pozostać na szczycie każdego rodzaju, aby zapobiec utracie wzroku.

Autor Erica PatinoWrześnia 8, 2020

Wet AMD: 20 domowych modyfikacji dla osób z utratą wzroku

Modyfikacja domu w celu dostosowania do utraty wzroku nie musi być trudna ani kosztowna.

Autor: Quinn Phillips 8 września 2020 r.

Mokre AMD i halucynacje wzrokowe: co musisz wiedzieć

Nie ma skutecznego leczenia halucynacji związanych z utratą wzroku centralnego, ale można opracować strategie radzenia sobie.

Autor: Quinn Phillips 8 września 2020 r.

Czy twoje leki mogą powodować suche oko?

Wiele popularnych leków dostępnych bez recepty i na receptę może wywołać stan.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

8 sposobów samodzielnego radzenia sobie z suchym okiem

Oto proste domowe środki zaradcze, które możesz omówić z lekarzem.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

Nauka życia z suchym okiem

Łączenie się z innymi, którzy cierpią na tę chorobę, pomogło jednej kobiecie poradzić sobie z jej objawami.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

Niewidomy, ale nie w ciemności: radzenie sobie ze ślepotą

By E. E. Kane Listopad 15, 2017"

Ochrona oczu przed światłem słonecznym może pomóc w zapobieganiu zaćmie lub spowolnieniu jej progresji.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem UV, może pomóc w zapobieganiu zaćmie. iStock

Zaćma to mętne plamy, które rozwijają się na soczewce oka, gdy białka w soczewce zlepiają się ze sobą. Zwykle soczewka jest przezroczysta, a jej zadaniem jest skupianie światła na siatkówce w ramach procesu widzenia.

Wiadomo, że wiele czynników ryzyka przyczynia się do rozwoju zaćmy. Ale to nie znaczy, że zaćmie można zapobiec. W rzeczywistości niektóre z największych czynników ryzyka zaćmy, takie jak wiek, są poza twoją kontrolą.

Mimo to mądrze jest podjąć kroki, które mogą spowolnić rozwój zaćmy, zwłaszcza jeśli masz historię choroby w rodzinie lub sam zacząłeś rozwijać zaćmę.

Wiele środków związanych ze stylem życia, które uważa się, że zapobiegają lub spowalniają rozwój zaćmy, to ogólne zalecenia, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Inne zalecane środki są specyficzne dla zdrowia Twoich oczu i mogą pomóc w zapobieganiu innym chorobom oczu.

Ale bez względu na to, jak dobrze dbasz o swoje oczy i ogólny stan zdrowia, nadal możesz rozwinąć zaćmę lub zobaczyć postęp istniejącej zaćmy. Ważne jest, aby zachować realistyczne oczekiwania i współpracować z lekarzem w celu zarządzania lub leczenia wszelkich występujących zmian widzenia. (

Pomocne środki zmniejszające ryzyko zaćmy

Szereg środków dotyczących zdrowia i stylu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy.

Większość z tych zaleceń opiera się na czynnikach, o których wiadomo lub podejrzewa się, że przyczyniają się do powstawania zaćmy, a nie na mocnych dowodach na to, że mogą one zapobiegać zaburzeniu.

W rzeczywistości żadne badania nie dostarczyły solidnych dowodów na to, jak zapobiegać zaćmie, według Kliniki Mayo. (2)

Istnieją jednak kroki, które mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy:

1. Chroń oczy przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi

Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniami ultrafioletowymi (UV), może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu rozwoju zaćmy.

Promienie ultrafioletowe B są szczególnie szkodliwe dla oczu, dlatego ważne jest, aby szukać okularów, które zapewniają taką ochronę.

Dobrym pomysłem jest noszenie okularów ochronnych za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz w ciągu dnia, nie tylko wtedy, gdy słońce jest szczególnie jasne lub świeci pod kątem, który zakłóca widzenie.

Jeśli wolisz nie nosić okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz lub szukasz ochrony w domu, możesz również nosić zwykłe przezroczyste okulary z powłoką blokującą promieniowanie UV.

Porozmawiaj z lekarzem o dostępnych opcjach i zaletach każdego rodzaju okularów ochronnych. (

2. Regularnie konsultuj się z okulistą, aby poznać stan zaćmy

Wizyta u okulisty nie zapobiegnie bezpośrednio zaćmie, ale może pomóc w zachowaniu świadomości stanu zaćmy i poznaniu środków, które mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu tej choroby.

A kiedy zaczniesz rozwijać zaćmę, ważne jest, aby śledzić swój stan poprzez regularne wizyty. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak często powinieneś wpadać na wizytę w gabinecie.

Ogólnie rzecz biorąc, dorośli w wieku powyżej 60 lat powinni mieć kompleksowe badanie wzroku co najmniej co dwa lata, zgodnie z National Eye Institute. Może to również pomóc w badaniu schorzeń takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra, które mogą wymagać leczenia, które może być skomplikowane z powodu zaćmy. (3)

3. Radzić sobie z problemami zdrowotnymi, które mogą napędzać rozwój zaćmy

Niektóre przewlekłe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, mogą przyczyniać się do rozwoju zaćmy.

Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby kontrolować poziom cukru we krwi, aby ograniczyć wszelkie uszkodzenia oczu spowodowane wysokim poziomem glukozy.

Pamiętaj, aby zażywać leki, które przepisano Ci na nadciśnienie i regularnie sprawdzaj ciśnienie. Jeśli okaże się, że ciśnienie krwi nie jest takie, jak powinno, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie lub intensyfikacji leczenia.

Te kroki są ważne dla każdego, u którego zdiagnozowano cukrzycę lub nadciśnienie, ale zwłaszcza jeśli zdiagnozowano już zaćmę lub inne problemy z oczami. (2,4)

4. Rzuć palenie, jeśli palisz

Palenie papierosów i innych form tytoniu może powodować problemy sercowo-naczyniowe, w tym problemy z naczyniami krwionośnymi oczu.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o uzyskaniu pomocy w rzuceniu palenia, zwłaszcza jeśli zmagałeś się z tym w przeszłości. Pomocne opcje mogą obejmować leki, poradnictwo oraz inne strategie medyczne i motywacyjne. (2)

5. Nie pij alkoholu w nadmiarze

Spożywanie dużych ilości alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem zaćmy.

Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu lub uważasz, że potrzebujesz pomocy w ograniczeniu spożycia alkoholu, porozmawiaj ze swoim lekarzem o uzyskaniu potrzebnego wsparcia. Leki, poradnictwo indywidualne i terapia grupowa mogą pomóc w ograniczeniu picia lub zaprzestaniu picia. (5)

6. Przestrzegaj zdrowej diety bogatej w pokarmy roślinne

Zrównoważona, zróżnicowana dieta zawierająca duże ilości owoców i warzyw pomaga zapewnić, że nie brakuje witamin ani innych składników odżywczych potrzebnych do optymalnego zdrowia oczu.

Owoce i warzywa mają zwykle wysoki poziom związków przeciwutleniających, które w badaniach wykazały, że wspierają zdrowie oczu i wzroku.

Chociaż badania wykazały, że dieta bogata w witaminy i minerały może zmniejszyć ryzyko zaćmy, ta korzyść nie została wykazana w przypadku tabletek witaminowych i innych suplementów, według Mayo Clinic.

Wykazano nawet, że niektóre suplementy antyoksydacyjne mają szkodliwe działanie, więc najbezpieczniejszym sposobem na zwiększenie spożycia tych pomocnych składników odżywczych jest spożywanie pokarmów, w których występują one naturalnie. (2)

Mity dotyczące zapobiegania zaćmie

Ważne jest, aby rozróżnić kroki, które mogą pomóc w zapobieganiu zaćmie, ale które mają ograniczone dowody i kroki, które po prostu nie są poparte dostępnymi dowodami lub są faktycznie błędne. (6)

Oto kilka środków, które nie są poparte dostępnymi dowodami na temat zapobiegania zaćmie:

Suplementy diety Chociaż trwają badania nad wpływem różnych suplementów na rozwój zaćmy, jak dotąd wyniki były mieszane i nie potwierdzają żadnych konkretnych zaleceń, według National Eye Institute. (3)

Wczesne leczenie chirurgiczne zaćmy nie zatrzymuje choroby ani nie zapobiega jej pogorszeniu. Zamiast tego całkowicie usuwa uszkodzoną soczewkę oka. Ponieważ może tylko usunąć, a nie naprawić uszkodzoną soczewkę oka, operacja zaćmy jest zalecana tylko wtedy, gdy stan jest na tyle poważny, że zakłóca Twoje codzienne życie. (2)

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Boyd K. Czym są zaćma? Amerykańska Akademia Okulistyki. 9 listopada 2018 r. Zaćma: objawy i przyczyny. Klinika majonezu. 23 czerwca 2018 r. Fakty dotyczące zaćmy. Narodowy Instytut Oka. Wrzesień 2015. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie): objawy i przyczyny. Klinika majonezu. 12 maja 2018 r. Zaburzenie używania alkoholu: objawy i przyczyny. Klinika majonezu. 11 lipca 2018 r. Fakty i mity na temat zaćmy. Zapobiegaj ślepocie Ameryko. Lipiec 2010. Pokaż mniej

Najnowsze informacje o zaćmie

6 powodów, dla których warto dołączyć do grupy wsparcia po zmoczeniu AMD

Grupy wsparcia mogą być źródłem zarówno emocjonalnych, jak i praktycznych wskazówek.

Autor: Quinn Phillips 21 kwietnia 2021 r.

Jak śledzenie mokrego AMD może pomóc w zapobieganiu utracie wzroku w przyszłości

Natychmiastowe poinformowanie lekarza o małych zmianach może pomóc w podjęciu leczenia, aby uniknąć dalszego upośledzenia.

Autor: Quinn Phillips 21 kwietnia 2021 r.

4 sposoby na zachowanie pozytywnego nastawienia w przypadku mokrego AMD

Mokre AMD może prowadzić do utraty widzenia centralnego, co może być przerażające. Ale leczenie jest teraz lepsze niż kiedykolwiek i istnieje wiele sposobów radzenia sobie i uzyskania wsparcia. . .

Autor Erica PatinoWrześnia 8, 2020

Jak zarządzać i monitorować zwyrodnienie plamki żółtej?

Formy suche i mokre zwyrodnienia plamki żółtej są różne. Dowiedz się, jak pozostać na szczycie każdego rodzaju, aby zapobiec utracie wzroku.

Autor Erica PatinoWrześnia 8, 2020

Wet AMD: 20 domowych modyfikacji dla osób z utratą wzroku

Modyfikacja domu w celu dostosowania do utraty wzroku nie musi https://harmoniqhealth.com/pl/a-cardin/ być trudna ani kosztowna.

Autor: Quinn Phillips 8 września 2020 r.

Mokre AMD i halucynacje wzrokowe: co musisz wiedzieć

Nie ma skutecznego leczenia halucynacji związanych z utratą wzroku centralnego, ale można opracować strategie radzenia sobie.

Autor: Quinn Phillips 8 września 2020 r.

Czy twoje leki mogą powodować suche oko?

Wiele popularnych leków dostępnych bez recepty i na receptę może wywołać stan.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

8 sposobów samodzielnego radzenia sobie z suchym okiem

Oto proste domowe środki zaradcze, które możesz omówić z lekarzem.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

Nauka życia z suchym okiem

Łączenie się z innymi, którzy cierpią na tę chorobę, pomogło jednej kobiecie poradzić sobie z jej objawami.

Autor Becky Upham 26 marca 2018 r.

Niewidomy, ale nie w ciemności: radzenie sobie ze ślepotą

By E. E. Kane Listopad 15, 2017"

Wraz ze wzrostem zaćmy powodują coraz większe rozmycie obrazu, wrażliwość na odblaski i wyblakłe widzenie kolorów.

Zaćma powoduje niewyraźne widzenie, ponieważ soczewka oka staje się zmętniała. Zaćma staje się bardziej prawdopodobna z wiekiem. Siergiej Primakow/Shutterstock

Zaćma rozwija się, gdy soczewka oka, która zwykle jest przezroczysta, ulega zmętnieniu. Dzieje się tak, gdy białka w soczewce skupiają się razem, zamiast pozostawać równomiernie.

Zadaniem soczewki jest skupianie światła wpadającego do oka na siatkówkę, warstwę komórek nerwowych wyściełającą tylną ścianę wnętrza oka. Stamtąd światło jest przekazywane do sygnału nerwowego i wysyłane do mózgu, aby przekazać to, co widzisz.

Zaćma zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów, dopóki nie urośnie na tyle, aby pogorszyć przezroczystość soczewki i zakłócić skupianie światła na siatkówce.

Po znacznym zmętnieniu soczewki z powodu zaćmy możesz zauważyć zmiany w swoim widzeniu w postaci nieostrości, zamglenia lub brązowawego zabarwienia widzenia.

Zmiany te mogą zaczynać się subtelnie lub ograniczać się do niewielkiej części pola widzenia, ale stają się bardziej wyraźne wraz z postępem zaćmy.

Z biegiem czasu wykonywanie codziennych czynności wymagających ostrego widzenia może być trudniejsze. Rozróżnienie niektórych kolorów może być również trudniejsze. Z powodu tych zmian wizualnych może być trudno prowadzić.

Jeśli zauważysz zmiany w swoim widzeniu, które mogą być spowodowane zaćmą, ważne jest, aby powiedzieć o nich lekarzowi i obserwować wszelkie dalsze zmiany. W pewnym momencie objawy mogą stać się na tyle poważne, że zalecane jest leczenie zaćmy. (1,2,3)

Progresja objawów

We wczesnych stadiach zaćmy możesz nie odczuwać żadnych objawów ani łagodnych zaburzeń widzenia.

Najczęstszym początkowym objawem jest niewielki obszar niewyraźnego widzenia. Z biegiem czasu ten obszar niewyraźnego widzenia prawdopodobnie się powiększy, gdy soczewka stanie się bardziej zmętniała. W końcu możesz odnieść wrażenie, że twoje ogólne widzenie jest nudne lub niewyraźne. (2)

Możliwe jest również, że niektóre formy zaćmy powodują poprawę widzenia z bliska przez ograniczony czas. W takim przypadku możesz nawet na jakiś czas przestać używać okularów do czytania.

Ale w końcu twoja zaćma prawdopodobnie pogorszy twoje widzenie, a poprawa w widzeniu z bliska ustępuje miejsca rosnącym trudnościom z widzeniem na odległość. (4)

Wraz z widzeniem, które staje się coraz bardziej rozmyte, możesz również doświadczyć zmian koloru w soczewce, które „przyciemniają” twoje widzenie.

Ten efekt barwienia zwykle obejmuje powolną zmianę koloru na żółtawy, a następnie prawdopodobnie brązowawy. Na początku ta zmiana może być niewielka i nie przeszkadzać zbytnio w postrzeganiu kolorów lub wykonywanych czynnościach.

Jednak w końcu przyciemnianie może utrudnić czytanie lub wykonywanie innych czynności, które wymagają rozróżniania kolorów.

W przypadku przyciemnianego widzenia z zaćmy szczególnie trudne może być zidentyfikowanie odcieni niebieskiego i fioletu.

Category: Blog
Added on: May 8, 2020